Wiercenie szkła


Wiercenie w szkle

To jedno najtrudniejszych zadań w zakładzie szklarskim.

Prędzej czy później każdy liczący się szklarz musi wywiercić otwór w szkle. Nie ma zakładu obróbki szkła bez wiercenia w szkle. Wiercimy otwory w lustrach, lacobelu. A najczęściej diamentowe wiertła atakują szkło przeznaczone do hartowanych konstrukcji szklanych.

Za ten trudny proces odpowiadają specjalne narzędzia, ich jakość musi być najwyższa. Wiertarki do szkła jak i wiertła muszą być super wykonane i nie ma tutaj kompromisów. Wiertarki do szkła niczym Audi przy pomocy wierteł szybkich jak Ferrari maja pędzić po szklanej powierzchni - nie mamy możliwości tracić cennego czasu. Tylko najlepsze niemieckiej wiertarki do szkła (Bohle) i włoskie wiertła (Diamond Drill) nam to umożliwią.

Wiem dużo o tym - używam tego sprzętu o 10 lat. Chętnie podzielę się wiedzą - wystarczy, że zadzwonisz i poproś specjalistę od wiercenia.

Na ogół wiercenie odbywa się w ostatnim procesie przygotowania szkła. Musimy wtedy zachować bardzo dużą ostrożność aby nie zniszczyć szkła i nie stracić czasu poświęconego na transport, cięcie i szlifowanie. Jeśli zdarzyło Ci się wiercić szkło i podczas wiercenia ostatniego otworu formatka uszkodziła się - to wiesz o czym mówię. Podejrzewam jakie słowa wtedy padały z Twoich ust.

4 niezbędne elementy do wiercenia w szkle

  1. Wiertarka do szkła
  2. Wiertło do szkła
  3. Stożek do fazowania
  4. Akcesoria do wiercenia

1. Wiertarka do szkła

Decydując się za zakup wiertarki do szkła nie idź na kompromis. Nie opłaca się. Wybierz model wiertarki z pełnym wsparciem i wiadomego pochodzenia - np. Bohle Pico Drill.

2. Wiertła do szkła

Najważniejszą cechą wiertła do szkła jest ich trwałość. Nie ma tutaj kompromisów i trzeba wybierać najlepsze rozwiązania. Profesjonalne wiertła do szkła to konstrukcje rurowe wykonane z nasypu diamentowego, który jest zatopiony na stałe w koronce diamentowej. Istnieją na runku jednorazowe wiertła z nasypem zewnętrznym. To konstrukcja przypominającego drinka z cukrem: "Crutsa - cukrowy brzeg zdobiący krawędź szklanki". Trwałość takich wierteł jest śmieszna. Diamenciki odpadają przy pierwszym kontakcie z twardym szkłem. Nie popełnij tego błędu co ja, zakup wiertła nieznacznie tańszego był porażką. Wiertła rozsypały się po paru użyciach. Od czasu zainwestowania w wiertła rurowe Diamond Drill - problem znikł - wiertła na naszym warsztacie używam od 2009 roku.

3. Stożki do szkła

Stożek do fazowania otworów w szkle podobnie jak ich starszy brat wiertło rurowe – to konieczność w życiu zakładu szklarskiego. Główne zastosowanie do przygotowanie otworów do procesu hartowania. Jeśli nie złagodzimy krawędzi nowo wierconego otworu to proces hartowania szkła zakończy się porażką i sporymi kosztami. Konieczność wykonywania na nowo szkła jest przerażająco – dlatego w każdym warsztacie szklarskim stożek to podstawa i gwarancja sukcesu wykonywanych kontrakcji hartowanych.

4. Akcesoria do wiercenia

Akcesoria do wiercenia pomagają w tym procesie obróbki szkła. O wiertła diamentowa należy dbać stosując osełki do wierteł.