Przeglądając ostatnio YouTube, natknąłem się na bardzo kontrowersyjny film, który przedstawia błędne informacje dotyczące cięcia szkła, omawia zagadnienie w nierzetelny sposób. Jest nieaktualny, mijają się z prawdą, W związku z tym, postanowiłem, nagrać film, w którym omówię szerzej to zagadnienie. W kolejnych odcinkach zaprezentuję wam konkretne narzędzia oraz podzielę się ciekawymi trikami. Dziś odniosę się do obejrzanego przeze mnie filmu bo nie mogę pozostawić tego bez komentarza. Najchętniej zmieniłbym tytuł tamtego materiału na:
„CZEGO NIE ROBIĆ PODCZAS CIĘCIA SZKŁA”.
Wybór odpowiedniego noża do cięcia szkła może okazać się trudnym zadaniem, dlatego chciałbym pomóc w tym temacie i sprawić, aby każdy z łatwością mógł zdecydować, który nóż jest dla niego odpowiedni. Moi drodzy, opowiem dziś o procesie cięcia szkła a w kolejnych odcinkach zaprezentuję szereg noży jakie posiadamy w sprzedaży i pokażę jak należy poprawnie ich używać nie uszkadzając szkła. Dzięki temu, zyskasz dodatkową wiedzę i unikniesz zbędnych kosztów związanych z odpadami szkła lub zniszczeniem narzędzia. Zanim zaczniemy wybierać nóż do cięcia szkła, zastanówmy się czym właściwie on jest i co takiego robi?
Powiem tak, cięcie szkła to proces składający się z 2 elementów:
• pierwszy polega na zarysowaniu struktury szkła,
• drugi na jego przełamaniu, co jest nieco trudniejsze.
Pierwszy ETAP:
Zarysowanie struktury szkła
Na czym więc polega zarysowanie struktury szkła?
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, bez względu na to czy jesteś mniej lub bardziej doświadczoną osobą, to określenie, która storna szyby jest stroną cynową a która powietrzną. Po co? Po to aby zarysować szkło po optymalnej stronie. Już tłumaczę: nowoczesne szkło jest produkowane metodą float i posiada 2 strony: powietrzną i cynową. Strona cynowa szkła to ta od spodu, a powietrzna od góry. Podczas poziomego procesu produkcji z pieca wylewana jest masa roztopionego szkła na warstwę rozgrzanej cyny. Powolne stygnięcie tych substancji pozwala uzyskać idealnie płaską powierzchnie, jednak w wyniku tego procesu warstwa cynowa jest innej struktury, może posiadać pozostałości cyny, dlatego zarysowanie szkła powinno odbywać się od strony powietrznej, jest łatwiejsze i daje większą pewność. Jednak w większości małych zakładów szklarskich nie zwraca się uwagi na stronę cynową, szklarze mają takie doświadczenie i wprawę, że nawet o tym już nie myślą. Kiedy warto określić stronę cynową i zarysować szkło po optymalnej stronie?
Wypunktuję Wam:
• gdy nie masz doświadczenia w cięciu szkła;
• kiedy tniesz bardzo drogie w zakupie szkło;
• jak robisz bardzo trudne i skomplikowane cięcia;
• kiedy mamy odciąć bardzo mały fragment szkła, np. 5 mm;
• gdy używamy szkła do dalszej obróbki, malowanie, klejenie UV, fusing;
• jak chcemy uzyskać większą pewność cięć.
W jaki sposób określić, która strona jest która? Są specjalne przyrządy do określania strony cynowej. W jaki sposób? Opisujemy to wszystko na naszym blogu glass24.pl. Napiszcie w komentarzu jeśli chcecie abym nagrał firm o stronie cynowej szkła.
No dobrze, no to określiliśmy już, która strona jest cynowa, więc zaczynajmy ciąć szkło. Pierwszy etap cięcia szkła polega na jego zarysowaniu, czyli zaburzeniu struktury powierzchniowej szkła i wprowadzeniu naprężenia w strukturę szkła. Strukturę tą możemy zaburzyć dowolnym ostrym narzędziem – możemy nawet użyć gwoździa. Uważam, że najtańsze noże do szkła to gwoździe z oprawką. W zależności od grubości szkła optymalne będzie użycie narzędzia o odpowiednim kącie zaostrzenia. Jest ich dużo, ale nie musisz ich znać na pamięć. Kąty zaostrzenia od 120 stopni (cienkie szkło) do 165 stopni (grube szkło)
Jaki nóż wybrać do jakiej grubości szkła?
Powiem tak, możliwe jest przecięcie szkła 12 mm nożem o kącie 125° zmieniając tylko siłę nacisku i prędkość cięcia, ale jaki będzie tego efekt? Rada dla mało doświadczonych: Chcesz szybko przeciąć grube szkło zwykłym nożem? – naciśnij mocno i bardzo szybko przejedź. Ale nie spal szkła przy okazji. Mam tu na myśli użycie standardowych noży do szkła. Zarysowane szkło powinno zostać od razu poddane łamaniu, po to, aby wprowadzone naprężenia nie uległy wyrównaniu. Co ważne do całego procesu zarysowywania szkła, niezbędne jest użycie specjalnego oleju, nie jakiejś nafty jak to, co niektórzy robią. Chciałbym jeszcze pokreślić, że głównym zadaniem oleju nie jest smarowanie kółeczka w nożu, a takie informacje możemy wyczytać w Internecie, choć oczywiście pośrednio pozwala to zachować jego żywotność. Taki olej wnika w rysę, utrzymuje naprężenie w strukturze szkła i pomaga zachować ich równomierność. Ten olej ma odpowiednią lepkość i z łatwością wnika w strukturę szkła.Istnieje szereg olei wykorzystywanych w branży szklarskiej – ale to temat na osobny materiał.
Drugi ETAP:
Przełamywanie szkła
Tak jak już wcześniej wspominałem, jest to najtrudniejsza czynność, ponieważ tu musimy użyć odpowiedniej siły do rozwarcia rysy w kruchym materiale. Na to jakiej siły użyjemy wpływa wiele czynników, takich jak: grubość szkła, rozkład masy ciętych elementów, jakości naszego zarysowania, siły jaką użyliśmy przy nożu oraz naszych obaw, że szkło nas skaleczy. Jak więc sobie z tym poradzić w sposób bezpieczny dla nas, ale i dla szyby ?
Z takich narzędzi ułatwiających złamanie szkła, które stosujemy w naszym salonie, polecam:
• przyrząd do łamania
• oraz szczypce
Tak więc, jak się do tego zabrać? A może najpierw powiem Wam, jak to wygląda z technicznego punktu widzenia. Otóż po zarysowaniu szkła następuje rozwarcie rysy, poprzez naciśniecie szkła, czyli przyłożenie dynamicznej siły do przeciwnej strony od zarysowanej. Aby jednak ułatwić nam proces łamania szkła w miejscu, w którym chcemy, możemy zastosować właśnie nóż do szkła. Bardzo często kształt rączki noża jest tak zaprojektowany, aby wspomóc łamanie szkła, profilowany w postaci klinu. Klin ten podkładamy pod szkło, idealnie pod rysą a rozwarcie rysy następuje przez naciśniecie dwóch końców szkła. Można też spotkać noże wykonane z metalu zakończone główką metalową służącą do otwierania cięcia przez postukiwanie, jest to zalecany wtedy, gdy element cięty uniemożliwia w inny sposób rozwarcia, jednak uderzanie może okazać się mało precyzyjne. Oglądając filmy z serii Gang Olsena – niemożliwe jest wycięcie otworu w szybie – bez przyłożenia siły od spodu – przeciwnej od zarysowania (od pomieszczenia). Szczytem jest to, co robi Tom Cruse w filmie Mission: Impossible – wycina otwór w szkle laserem. No dobrze, powiedziałem już o procesie cięcia szkła, więc skoro wiemy już na czym polega ten proces, to w kolejnym odcinku za 2 tygodnie wybierzemy do tego celu odpowiedni nóż.
Jeśli uważasz ten materiał za pomocny i ważny podziel się nim ze znajomym, polub go zostaw swój komentarz oraz zapraszam do subskrypcji – tymczasem dzięki za uwagę …do zobaczenia.