Cześć dziś będzie bardzo konkretnie czyli wykonamy produkt, który będzie można sprzedać.
Przejdziemy przez proces wykonania akwarium od A do Z.
- Wybierzemy rodzaj szkła.
- Obliczymy jakiej grubości powinno być szkło.
- Omówimy jakie wymiary powinny mieć formatki.
- Dokonamy rozkroju w programie do optymalizacji rozkroju TonCUT.
- Potniemy i oszlifujemy szkło.
- Następnie skleimy akwarium.
Na koniec ogłosimy konkurs, w którym będzie można wygrać ciekawą nagrodę.
Dzisiejszy materiał jest zwieńczeniem poprzednich filmów, dlatego zachęcam do zapoznania się z treścią poprzednich odcinków, w których:
- opowiedziałem o procesie cięcia szkła,
- wybraliśmy odpowiedni nóź,
- omówione zostały kątowniki i liniały,
- przedstawiliśmy narzędzia do obróbki krawędzi,
Dziś połączymy te zagadnienia w jedną całość. Zabierzmy się więc do produkcji akwarium.
1. Wybór rodzaju szkła
Sklejając akwarium na sprzedaż warto zastanowić się z jakiego rodzaju szkła je wykonać. Do wykonania akwarium lub terrarium możemy zastosować szkło zwykłe float lub odbarwione. Szkło zwykłe zwane Float lub Optiwhite które zdecydowanie polecam. Przedstawicielem szkła odbarwionego jest szkło Pilkington Optiwhite. Oprócz Optiwhite dostępne na rynku są jeszcze inne rodzaje szkła:
- SaintGobain Diamant
- Guardian UltraClear
- AGC Clearvision
- Shool Glass
Do produkcji tych szkieł – producenci używają piasku, które nie zawiera związków żelaza – przez co szkło jest idealnie przezroczyste. Oczywiście im grubsze szkło tym przeźroczystość jest mniejszą. Mierzone jest to stopniem pochłaniania światła i tak Pilgington Optiwhite oraz Gaurdian UltraClear – najmniej pochłaniają promieniowania świetlnego przez co zyskały sobie najwięcej zwolenników.
W profesjonalnej akwarystyce rządzi Optiwhite (np. Takahii Amano ADA). Również branża jubilerska wykorzystuję szkło odbarwione gabloty do ekspozycji biżuterii.
Stopień pochłaniania zależy do grubości szkła i tak:
- Dla szkieł o grubości 3 mm wynosi 1%
- Dla szkieł o grubości 15 mm wynosi 6% względem zwykłego szkła float
Optiwhite produkowane jest z piasku z dolomitów – i tutaj ciekawostka dla osób które podróżują. Widzieliście kolor wody w strumykach, jeziorach w Dolomitach, co wam przypomina kolor wody? Piasek zawarty w tych górach nie ma związków żelaza, i tym samym woda ma inny kolor. Zobaczcie sami na zdjęciu.
Osobiście używamy do produkcji wyłącznie szkła Optiwhite – a produkty sprzedajemy w naszym sklepie www.opti24.pl
2. Wybór grubości szkła. Obliczenia statyczne
No dobrze ale z jakiej grubości powinno być wykonane akwarium. Na studiach na politechnice ostro nas przemaglowali z obliczeń statycznych. Dlatego dla zainteresowanych wspomnę tutaj o tym zagadnieniu. Osoby nie zainteresowane mogą przeskoczyć do następnego rozdziału. Przy obliczaniu zbiorników ze szkła należy sprawdzić dwie rzeczy i posłużę się tutaj metodą, tzw. stanów granicznych.
Sprawdzimy : Nośność i Użytkowanie
Stan graniczny nośności.
To nic innego jak określenie grubości szkła potrzebnego do przeniesienia siły działającej na szkło. Na tafle szkła działa siła zwana parciem hydrostatycznym. Jest to siła nacisku jaką wywiera płyn na daną powierzchnie. Przyjęło się ja oznaczać jako siłę działając prostopadle do szkła i przykłada się ją na wysokości 2/3 trójkąta słupa wody. Grubość szkła obliczamy z tego wzoru
Wylicza się go ze wzoru e=(√β*10^3*a)/n*σ
Gdzie:
β– współczynnik Timoshenko zależny od stosunku długość szerokość
a – wysokość akwarium
n – liczba płyt szkła n=1 dla szkła pojedynczego, n=2 dla szkła laminowanego.
σ – dopuszczalne naprężenia w MPa
Naprężenia dla poszczególnych szkieł przedstawiają się następująco:
- Zwykłe szkło σ= 6 MPa
- Półhart σ= 12 MPa
- Hartowane σ= 30 MPa
- Hartowane z testem HTS σ= 50 MPa
Test HTS to specjalne wygrzewanie szkła, pozwalające na przeprowadzenie dokładnego testu jakości. Proces ten wykonywany jest w hartowni po przeprowadzeniu hartownia. Polega on na umieszczeniu szkła w specjalnym piecu i poddaniu go działaniu ściśle określonych temperatur. Cykl ten pozwala na wykrycie obecności w szkle ewentualnych niejednorodności znacznie redukując ryzyko pęknięć wskutek naprężeń wewnątrz szkła.
Stan graniczny użytkowania
To nic innego jak sprawdzenie ugięcia szyby – tzw. Strzałki ugięcia Ugięcie środkowego punktu tafli obciążonej nie powinno przekraczać 1/200 najmniejszego wymiaru. W przypadku zastosowania szkła laminowanego. Folię PVB lub żywicę traktujemy jako nie biorącą udziału w przenoszeniu obciążeń. Tym samym nie uwzględnia się ich we wzorach natomiast ma wpływ na stopień przejrzystości.
Powyższych wzorów i obliczeń nie trzeba wykonywać dla każdego zbiornika – chciałem jedynie zasygnalizować fakt. W przypadku skomplikowanych konstrukcji należy wykonać takie analizy.
Pamiętajcie, że w razie przypadkowego rozbicia szkła, zbiornik opróżni się szybciej lub wolniej w zależności od użytej konfiguracji szkła. I tak w przypadku szkła laminowanego hartowanego ze zwykłym rozbicie jednej tafli daje nam możliwość czasowego zabezpieczenia zbiornika. W przypadku zastosowania tylko szkła hartowanego i przypadkowemu pęknięciu następuję natychmiastowe rozbicie szkła, co powoduje przy bardzo dużych zbiornikach, basenach powstanie dużej fali powodującej olbrzymie zniszczenia. W przypadku rozbicia jednej tafli ze szkła laminowanego bezpieczeństwo jest wyższe, tego problemu nie ma. Daje nam to możliwość uratowania flory i fauny przed opróżnieniem zbiornika.
Tak więc duże zbiorniki to zawsze szkło hartowane laminowane ze zwykłym szkłem.
Akwarium ze wzmocnieniem czy bez wzmocnień
Akwarium ze wzmocnieniami czy bez ? Wcześniejsze obliczenia dotyczyły konstrukcji bez usztywnień. Temat wzmocnień jest jednak podzielony na zwolenników i przeciwników. Z uwagi na konstrukcje, akwarium ze wzmocnieniami może być wykonane z cieńszego szkła. Warunek użytkowania czyli strzałka ugięcia nie zostanie przekroczony. Jednak niektóre wzmocnienia psują widok. Jeśli natomiast wykonamy akwarium bez wzmocnień z cieńszego szkła mogą pojawić się zniekształcenia, wybrzuszenia również psujące widok.
Osobiście zalecam stosowanie grubszego szkła.
3. Wymiary akwarium 600x300x300
Zabierzmy się do wykonania zbiornika o wymiarach 600 x 300 x 300
Na potrzeby sklejania akwarium korzystamy ze specjalnego arkusza kalkulacyjnego, który wylicza nam wymiary poszczególnych formatek aby prawidłowo skleić zbiornik. Uruchamiamy więc Excela z odpowiednim plikiem.
Zadaniem arkusza jest wyliczenie wymiarów dna i dwóch boków tak aby prawidłowo skleić zbiornik. Nasze założenia to dno akwarium wchodzi do środku baniaka a czołowa szyba zakrywa boczne krawędzie. W arkuszu dodatkowo mamy też możliwość wybrania grubości spoiny. Arkusz automatycznie odejmuję wymiary formatek uwzględniając grubość szkła i spoiny. Wystarczy podać poszczególne wymiary X Y Z i mamy gotowe zlecenie na hale. Opcją jest podanie ceny m2 szkła, ceny mb szlifu i pracy a program dokona stosownych obliczeń. Arkusz obliczy nam również pojemność i pojemność netto. Podając wymiary poszczególnych boków – uważając na kierunki x oraz grubość szkła. Cena akwarium na ten moment jest tylko orientacyjną – wspomnę o tym na końcu materiału. Po wpisaniu wymiarów arkusz gotowy jest do wydruku jako zlecenie na produkcję.
Dla chętnych osób udostępniam plik excelowy do pobrania w prezencie. Szczegóły na naszym blogu.
W excelu idąc od góry mamy takie dane jak:
- data,
- ZK ( zamówienie od klienta z uwagi na rodo stosujemy w firmie jako numery ZK123)
- następnie termin realizacji
- cenę szkła i szlifu
Nas interesuję tylko wypełnienie kolorowych komórek arkusza.
I tak X=600 Y=300 i Z=300 oraz grubość szkła 6 i spoina 1.
Arkusz automatycznie podaję nam wymiary dna i boków w postaci:
586×286 (dno) 286×300 ( 2 małe boki) i 600×300 ( 2 duże boki)
Mając te wymiary formatek możemy wpisać je w program do optymalizacji rozkroju. Należy pamiętać o dodaniu naddatku na szlif, nasza krawędziarka ustawiona jest na zbieranie 1 mm. Tak więc do każdego wymiaru dodamy po 2 mm
4. Rozkrój szkła w programie TonCut
Jak wykonać optymalizację rozkroju w komputerze. Uruchamiamy do tego celu program TonCut
Po dodania naddatku 2 mm mamy odpowiednie wymiary:
- 588 x 288 x1
- 288 x 302 x2
- 602 x 302 x2
Pierwsze okno jakie się pojawia to Formatki. Przyciskiem plus na dole strony dodajemy nasze formatki, wpisujemy szerokość i długość oraz ilość. Kolejnym etapem jest przejście do zakładki Arkusz. Podobnie wybieramy przycisk dodaj. Wybieramy odpowiedni arkusz szkła. Można wcześniej sobie skonfigurować typowe arkusze lub nawet wpisać odpad jaki nam został. Ja użyje odpadu 1504 x 1605.
Po wybraniu wymiarów pozostaje nam określenie ilości arkuszy. Zatwierdzamy i przechodzimy do optymalizacji rozkroju.
Naciskamy start, otrzymujemy graficzny wygląd rozkroju, możemy go wydrukować i przekazać na produkcję.
Istnieje wiele metod wyszukiwania rozkroju i w tym materiale filmu nie będę się w nie zagłębiał. Na potrzeby tego filmu pracuję na starszej wersji 5.0 natomiast nowa 8.0 ma jeszcze większe możliwości. Chodziło mi o przedstawienie idei. Taki rozkrój wielu szklarzy robi szybciej w głowie – jednak są sytuację gdzie mamy kilkaset różnych formatek i tafli Toncut potrafi zaoszczędzić sporo pieniędzy. No dobrze, drukujemy optymalizacje i dajemy na produkcje wraz ze zleceniem.
5. Cięcie szkła speed cuterem
Zlecanie jest na hali. Mając już przygotowany rozkrój tafli możemy przystąpić do pracy. W poprzednich filmach omówiliśmy sobie cięcie szkła nożem i kątownikami lub liniałami. Dziś chciałem zaprezentować jeszcze szybsze rozwiązane jakim jest Speed Cutter.
Przyrząd do cięcia szkła jakim jest Speed Cutter jest nowoczesnym rozwiązaniem, które powstało podczas obserwacji podstawowych operacji przy cięciu szkła w celu zwiększenia produktywności. W wyniku połączenia kilku produktów używanych w zakładach do obróbki szkła otrzymaliśmy uniwersalne urządzenie, które zaoszczędzi Państwa czas, koszty i znacznie przyśpieszy proces realizacji zleceń.
Można powiedzieć, że Speed Cuter to hybryda: liniału, kątownika, przyssawki pozycjonującej, miary ,noża olejowego a czasami i drugiego pracownika. W rezultacie to uniwersalne, super szybkie narzędzie do cięcia szkła, którego używanie eliminuję typowe błędy i zaoszczędza mnóstwo czasu.
Sposób cięcia szkła przy użyciu speed cutter:
- Kładziemy tafle szkła na stole
- Speed cutter ustawiamy na określony wymiar
- wykonujemy pierwsze cięcie (poziome na rysunku) czyli opieramy ramię speed cutter z kółeczkami na krawędzi i mocnym dynamicznym ruchem przesuwamy po tafli, system dozowania oleju poda odpowiednią ilość płynu do cięcia
- łamiemy szkło
- odkładamy wycięty pas na bok
- czynność powtarzamy na każdej linii cięcia
- po przecięciu tafli przestawiamy speed cutter na drugi wymiar (ewentualnie drugi pracownik mniejszym speedcuterem tnie drugi wymiar )
Więcej zalet speed cutera omówię w osobnym materiale.
Szlifowanie szkła na maszynie lub ręcznie
Podczas szlifowania szkła na potrzeby akwarium należy mieć na uwadze przede wszystkim dokładność wymiarów. Przy składaniu prostopadłościanu – wszelkie niedoskonałości wymiaru cięcia i później szlifowania wyjdą i zsumują się na końcu. Jeśli tego nie dopilnujemy mogą powstać uskoki. Dlatego ważne jest aby przy szlifowaniu elementów dokładnie korygować wymiary. Szlifować i mierzyć dokładnie szkło, regularnie sprawdzać.
Należy, mieć na uwadze, że krawędziarki mogą znacznie podbijać małe formatki i tym samym powodować ich skoszenie. Z tym problemem można sobie poradzić układając małe szkła na maszynie w odpowiedni sposób aby te nie równości się kompensowały. Można również podkładać elementy drewniane ( występują w sklepie od 1mm do 6 mm )
6. Sklejanie akwarium
Przy sklejaniu akwarium – warto zadbać o wygodne stanowisko pracy. Najlepiej sklejać na stole który jest twardy i stabilny.
Jeśli klniemy akwaria regularnie najwygodniej przygotować specjalne stoły niższe abyśmy mogli pracować bez problemu nawet przy zbiornikach o wysokości 60 cm.
Warto aby stół był ustawiony poziomo i został wcześniej wypoziomowany. Napełnienie wodą akwarium krzywo sklejonego może wywołać silne dodatkowe naprężenia. Duże zbiorniki najlepiej sklejać w miejscu docelowym – ale rozumiem, że nie zawsze jest to możliwe. Podczas sklejania akwarium – mamy jeszcze szasnę tak ułożyć formatki aby schować elementy, które gorzej wyglądają np. mały odprysk schować w krawędzi dolnej, niewidocznej.
Kolejne kroki to:
- Nałożenie kleju
- Złożenie akwarium
- Wyczyszczenie
W naszym sklepie dostępne są wszelkie elementy do pozycjonowania – dlatego dla wygody warto z nich korzystać.
Elementy niezbędne do sklejania akwarium
- Pistolet
- Silikon
- Kostki do silikonu
- Płyn do czyszczenia
- Elementy uzupełniające takiej jak pozycjonery,
Mamy więc gotowy zbiornik, który możemy sprzedać. No dobrze ale za ile?
Uważam, że błędem jest sprawdzanie ceny sprzedaży na popularnym serwisie aukcyjnym i oferowaniu zbiornika tańszego o złotówkę. Bo przecież nie wiadomo czy na tym zarobimy. Jeśli chcecie mogę wam omówić sposób wyceny takiej pracy. Uwzględniając koszty stałe, koszty zmienne – mogę wam pokazać na konkretnych liczbach jak prowadzę rachunek zarządczy i liczę budżet firmowy. Czyli niezbędne elementy do wyceny usługi. Jest to jednak bardzo szeroki temat. Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę napiszcie w komentarzu.
A teraz czas na nagrodę. Nagrodą jest oprogramowanie do rozkroju Toncut w wersji profesjonal na 1 miesiąc.
Osoba, która wejdzie na stronę glass24.pl/blog i zapiszę się do newsletteru oraz pod filmem zostawi komentarz ma szansę otrzymać miesięczną licencję na program wspomagający konkurs. Nagrodę ufundowała firma CodeTon. Tak więc ważna jest subskrypcja i komentarz pod filmem na blogu – link w opisie. Myślę, ze warto.
Skoro wiemy już jak zrobić akwarium – a co wtedy gdy klient będzie chciał akwarium morskie z kominem – do którego musimy wykonać otwory ? A co jeśli na wyciętych formatach ze szkła zobaczymy rysy ? Moim pomysłem na kolejny odcinek jest temat wiercenia w szkle lub usuwanie rys ze szkła.
Co o tym myślicie ? Który temat jest ciekawszy – wybierzcie i napiszcie w komentarzu.
Widzimy się ponownie w kolejnym odcinku za 2 tygodnie
Jeśli uważasz ten materiał za pomocny i ważny podziel się nim ze znajomym, polub go i zostaw swój komentarz. Zapraszam do subskrypcji – tymczasem dzięki za oglądanie
…do zobaczenia.
11 komentarzy. Zostaw komentarz
Bardzo przydatny artykuł, czy duże akwarium jak np 150 cm długości nie lepiej złożyć i wcisnąć klej w spoiny\szczeliny?
…przydałby mi się ten excel jeśli to nie problem
Dokładność i staranność w procesie sklejania są kluczowe. Wciskanie kleju może być ryzykowne, zwłaszcza w przypadku dużych akwariów, ponieważ może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia kleju i potencjalnego powstania pęcherzyków powietrza, co osłabiłoby konstrukcję. Zaleca się zatem stosowanie metody nakładania kleju zgodnie z wytycznymi producenta, dbając o równomierność i dokładność aplikacji.
proszę wysłać do nas e-mail – podeślemy plik z do obliczeń
Witam ja bym też prosił o plik do obliczenia dokładnych wymiarów szkła kolanokrzysiek91@gmail.com dziękuję
Plik został przesłany na Pana skrzynkę. Prosimy o sprawdzenie folderu spam w razie gdyby wiadomość nie była widoczna.
witam prosiłbym o plik exelu mariusz.boratynski87@gmail.com
Dzień dobry, plik exel powinien już dotrzeć na Pana skrzynkę. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry
Pytanie mam takie, jaka jest różnica naprężeń między klejeniem boków akwarium na spodzie, a spodem w środku jak w artykule
Generalnie, różnice w naprężeniach wynikają z różnych sposobów rozkładu ciężaru wody i sił działających na klejone powierzchnie. Klejenie na spodzie oznacza, że boczne ścianki są przymocowane do dna, co może powodować większe naprężenia na krawędziach. W przypadku klejenia spodu w środku, dno akwarium jest wspierane przez boczne ściany, co może równomierniej rozkładać ciężar i siły
Jednak w tego typu zbiornikach jest bardzo duży zapas wytrzymałości i bardziej chodzi tutaj o walory estetyczne niż nośność
Witam,
mam pytanie co do wytrzymałości i podparcia akwarium. Wiele nowych szafek posiada blat mniejszy o grubość frontów, aby fronty licowały się z frontem akwarium. Nie ma podparcia na całej powierzchni dna. Nawet nowe szafki Aquaela czy Diversy też stosują takie rozwiązanie, więc zakładam, że jest ok, ale moim zdaniem akwarium nie jest prawidłowo chronione w szczegolności na mechaniczne przypadkowe uszkodzenia, nawet delikatne. Ma pan może jakieś obliczenia, lub symulacje jak wyglądają takie akwaria. Wszędzie argumenty, że w hodowlach to na dwóch kołkach stoi akwarium i to nic się nie dzieje. Jak to wygląda od strony obliczeniowej, czy gdzieś takie dane znajdę.
To bardzo interesujące pytanie, które dotyka kluczowych aspektów związanych z bezpieczeństwem i trwałością akwariów. Warto podejść do tego zagadnienia z perspektywy inżynieryjnej, stosując zasady statyki, aby zrozumieć, jak różne rozwiązania konstrukcyjne wpływają na wytrzymałość i stabilność akwarium.
Stany graniczne nośności i użytkowania
Stan graniczny nośności odnosi się do maksymalnych sił i momentów, które konstrukcja może wytrzymać bez uszkodzeń. W kontekście akwarium, można to porównać do belki swobodnie podpartej na obu końcach, gdzie akwarium jest równomiernie obciążone wodą i dekoracjami. Wytrzymałość tej „belki” zależy od materiału i jego modułu Younga, który definiuje sztywność materiału.
Do obliczeń można zastosować podstawowe wzory z mechaniki materiałów:
𝜎=𝑀/𝑊
Gdzie:
σ to naprężenie w materiale,
M to moment zginający,
W to wskaźnik wytrzymałości przekroju.
Należy obliczyć wartość momentu zginającego (M) oraz porównać naprężenie (σ) z dopuszczalną wytrzymałością materiału, aby upewnić się, że nie zostanie przekroczony stan graniczny nośności.
Stan graniczny użytkowania dotyczy przede wszystkim odkształceń i estetyki. W przypadku akwarium istotne jest, aby konstrukcja szafki nie uginała się nadmiernie pod obciążeniem, co mogłoby wpłynąć na jego stabilność i wygląd. Można tutaj obliczyć ugięcie belki, korzystając ze wzoru:
𝛿=(5𝑞L^4)/384𝐸I
Gdzie:
δ to ugięcie belki,
q to obciążenie równomierne (w tym przypadku woda, ryby, dekoracje),
L to długość belki,
E to moduł Younga,
I to moment bezwładności przekroju.
Zaleca się, aby ugięcie nie przekraczało pewnych wartości normowych, które można znaleźć w odpowiednich tabelach i standardach. Jeśli ugięcie jest zbyt duże, może to prowadzić do pęknięcia szafki i uszkodzenia konstrukcji.
Warto skonsultować się z inżynierem lub studentem budownictwa, który mógłby dokładnie obliczyć te parametry, biorąc pod uwagę specyfikę konstrukcji akwarium i użytych materiałów. Dzięki temu można zapewnić, że akwarium będzie bezpieczne i trwałe.