[mailerlite_form form_id=2]
W dzisiejszym odcinku opowiem o kątownikach i liniałach do cięcia szkła. Omówimy sobie ich podział, zastosowanie i pokażę praktyczne zastosowanie. Na koniec opowiem jaką nagrodę dziś przygotowałem. Przedstawię też zwyciężę z poprzedniego filmu, osobę, która wygrała wspaniały nóż olejowy.
Jednym z pierwszych kroków przy cięciu szkła jest pocięcie dużych tafli na mniejsze kawałki. Proces cięcia szkła omówiłem w pierwszym filmie z serii – link podaję na górze.
Tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi możemy spodziewać się, że szkło pęknie dokładnie tam, gdzie jest to pożądane. Oprócz noży do cięcia szkła niezbędnymi elementami będą wszelkiego rodzaju przymiary.
Przymiary te możemy podzielić na:
- Kątowniki
- Liniały
- Szablony i wzorniki
Zaczniemy od kątowników do cięcia szkła.
Narzędzia te zostały specjalnie przygotowane dla szklarzy i osób zajmującymi się procesem ciecia szkła, maja specjalną budowę ułatwiająca wycinanie szkła.
Do charakterystycznych cech kątowników należy wyróżnić:
- trwałą budowę,
- bardzo dużą odporność na ścieranie,
- klipsy ułatwiające pracę,
- odpowiednie długości przystosowane do wymiarów handlowych sprzedawanego szkła
Budowa kątownika zapewnia optymalne ułożenie się na szkle i swobodne jego przesuwanie. Wiele osób próbowało wykonać kątowniki lub liniały w zaprzyjaźnionym zakładzie stolarskim. Jednak ich trwałość (drewno, sklejka) jest tak słaba.
Samoróbki szybko tracą swoje właściwości i tym samym zwiększa się ryzyko reklamacji poprzez złe wycięcie szkła. Miedzy innymi dlatego że drewno pije olej użyty do cięcia. Dodatkowym bardzo ważnym elementem profesjonalnych kątowników i dosyć mocny rand który ułatwia precyzyjne odmierzanie szkła. Jednak gdy kątownik już się zużyje rand staje się mniej widoczny. Należy wtedy wymienić kątownik.
Te niezbędne kątowniki możemy dalej podzielić na:
- Kątowniki z zastrzałem
- Kątowniki bez zastrzału
- Kątowniki specjalne (oraz ramy, speed cuttery)
Kątowniki z zastrzałem
To zdecydowanie najlepsze kątowniki. Dlaczego uważam, ze są najlepsze?
Otóż dlatego, że wykonane są z jednego elementu. Są wycinane laserowo, przez co mamy do czynienia z niezwykle precyzyjnym narzędziem. Wykonane są z bardzo mocnego materiału, który odporny jest na wycieranie, dodatkowo czarny kolor zapewnia idealne warunki odczytania wymiaru podczas cięcia.
W sprzedaży, dostępne są kątowniki z zastrzałem o długości:
- 60 cm
- 80 cm
- 105 cm
- 135 cm
- 150 cm
- 175 cm
- 205 cm
- 250 cm
Jest to wymiar roboczy i oczywiście sam kątownik jest nieco dłuższy – mniej więcej o 150 mm, Tzw. odpowiedni naddatek roboczy. Oznacza to, że kupując kątownik 135 cm swobodnie tym urządzeniem przetniemy szkło do wysokości np. 135 cm. kątownikiem 135 cm (powiedzieć jaki naddatek ma każdy kątownik)
Warto mieć na wyposażeniu kilka rodzai kątowników. Dlaczego? Dla wygody i szybkości pracy.
Podczas ciecia mały elementów nie wygodne jest operowanie dużym kątownikiem. Podczas rozkroju tafli handlowej np. pół jumbo ( 3210×2250 ) nie poradzimy sobie z małym urządzeniem.
Dodatkowo, posiadanie kilku wymiarów znacznie przyśpiesza pracę, gdyż z reguły na typowym warsztacie pracuje kilka osób. Moją rekomendacją jest posiadanie kątownika 60, 80, 135 i 150 w sporadycznych wypadkach od 175 do 250 cm. Jednak przy tym największym zaprezentuje inne wygodniejsze rozwiązania (np. speed cutter lub liniał z przyssawkami mimośrodowymi)
Kątowniki bez zastrzału
W ofercie dostępne są kątowniki zwykłe bez zastrzału o długości:
- 30 cm bez klipsów
- 30 cm
- 50 cm
- 60 cm
- 80 cm
- 105cm
- 150 cm
- 175 cm
Kątowniki te wykonane są już z kilku elementów i połączone są klejem. Klipsy są świetnym elementem który pomaga w procesie cięcia – kątownik opiera się o szkło – wystaje ponad tafle co znacznie ułatwia proces cięcia. Rekomenduję posiadanie na warsztacie kątowników mniejszych czyli 30, 50 i 105 cm
Kątowniki specjalne
Przedstawicielem tej grupy będą 3 produkty
- Kątownik ramowy
- Katownik T
- Geomaster
Jest to grupa bardziej specjalistycznych narzędzi i tak: Kątownik ramowy służy do seryjnego cięcia powtarzalnych wymiarowo formatek, ponieważ wbudowany w urządzenie przymiar eliminuje potrzebę domierzania formatki za każdym razem. Raz ustawiamy wymiar i jedziemy z serią – zaoszczędza to cenny czas. Kątownik Geomaster – służy natomiast do wycinania elementów pod innym katem niż 90 stopni – często potrzebne jest inne ustawienie jak balustrady schodowe czy półki do lodówki. Kątownik T to specjalny rodzaj kątownika.
Liniały
Alternatywą dla kątowników – są liniały – osobiście uważam że sprawdzają się one przy długich cięciach. Możemy je podzielić na te o grubości 5 mm i 10 mm – zdecydowanie polecamy te grubości 10 mm – i najczęściej są to te o większej długości. Liniały występują od długości 150 cm do 400 cm – czyli 4 m. Jednak najbardziej popularne są to te 3 m i 3,5 metrowe.
Kolejnym podziałem liniałów będzie:
- z przyssawkami
- i bez przyssawek
W zależności od długości liniału może być ich odpowiednia 2, 3 przyssawkami i 4. Bardzo ważną cechą w liniałach z przyssawkami jest możliwość wymiany zużytej gumy w ssawce. Gdy guma zużyje się możemy bardzo szybką ją wymienić. Ponieważ do każdego nawet najmniejszego produktu Bohle istnieje szeroki wachlarz akcesoriów zamiennych. W dowolnej chwili można wymienić przyssawki kupując zestaw wymienny w skałd, którego wchodzi sprężynka, dźwignia, guma i sworzeń. Często pojawiąjącym pytaniem jest odległości między przyssawkami w liniach. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do naszego bloga gdzie przygotowałem tabelkę z tymi parametrami.
Jeśli ktoś sobie zażyczy mogę przesłać tez odpowiednie rysunki – napiszcie proszę w komentarzu.
Podczas procesu rozcinania długich tafli niebezpieczeństwem może okazać się zejście noża z linii cięcia. Dlatego firma Bohle i na ten problem znalazła odpowiednie rozwiązania. Poprzez użycie specjalnych wózków, czy speed cutterów.
Zestaw wózków do liniałów to wyjątkowo przydatne urządzenie.
https://glass24.pl/zestaw-przyrzadow-do-ciecia-szkla-na-linial-nr-kat-2720-0/
Podczas cięcia bardzo długi tafli szkła, istnieje ryzyko, że zmęczona ręka ześliźnie nam się podczas prowadzenia po liniale, podczas ciecia zmieniamy pozycję ciała i niestety niefortunny manewr może s powodować że uszkodzimy materiał. Przy użycia tego zestawu ręka nie ma możliwości obsunięcia się – gdyż wózek o optymalnej wadze jest wyważony i jedzie na kółkach łożyskowanych. Zapewnia to pełną kontrolę podczas cięcia. Jest to świetne urządzenie, a dokładnie wózek który opieramy o liniał. Prowadzi się go idealnie i żadnym momencie nie musimy przejmować się pilnowanie pozycji noża. Mamy zapewniony świetną szybkość ciecia (omawiałem jak ważna jest szybkość cięcia w pierwszym filmie.)
Reasumując ten zestaw idealnie nadaje się do ciecia szkła – gdyż mamy większą kontrole nad procesem zarysowania. Dociskamy mocno nóż i wyważony wózek prowadzi nas jak za „rączkę”. Osobiście w naszym zakładzie używamy speed cuterów, które są alternatywą dla wózka.
Liniały z przyssawkami występują w następujących rozmiarach:
150 cm – 2 przyssawki grubość 5 mm
200 cm – 2 przyssawki grubość 5 mm
200 cm – 3 przyssawki grubość 10 mm
250 cm – 3 przyssawki grubość 5 mm
250 cm – 3 przyssawki grubość 10 mm
300 cm – 4 przyssawki grubość 10 mm
350 cm – 5 przyssawek grubość 10 mm
400 cm – 5 przyssawek grubość 10 mm

Przyssawki w liniałach służą do stabilizacji przyrządu. Podczas cięcia nóż opiera się o krawędź liniału a przyssawki gwarantują stabilizację.
Omawiając liniały z przyssawkami warto wspomnieć o dodatkowych przyssawkach mimośrodowych.
Są one bardzo dużym udogodnieniem. Te niepozorne urządzenie bardzo szybko pozwoli nam ustawić liniał w odmierzonej pozycji. A jednym ruchem skorygować położenie bez potrzeby odklejania przyssawki. Cały mechanizm polega na działanie mimośrodu i w ten sprytny sposób mam zakres regulacji od 0 do 6 mm. Pozwoli to nam zaoszczędzić sporo czasu i zwiększyć precyzje cięcia.
Przyssawki mi mimośrodowe występują w 2 rozmiarach 36.5 mm i 47.5 mm – osobiście używam tych większych.
Liniały bez przyssawek
250 cm
350 cm
Do tych liniałów zalecam stosowanie wspomnianych przyssawek mimośrodowych, w zależności od wielkości liniału możemy wybrać małe lub duże.
Liniał można także oprzeć o zwykła ssawkę ale nie będziemy mieli tutaj tej precyzji co wspomniane wcześniej przyssawki mimośrodowe.
Małe przyssawki mimośrodowe mają średnice 36.5 mm a duże 47.5. Należy zawsze kupować je parami.
Oprócz zastosowania w cięciu szkła przyssawki świetnie sprawdzą się w przypadku klejenia szkła, gabloty, akwaria, półki.
Dodatkowym zastosowaniem liniałów bez przyssawek jest możliwość użycia ich do łamania szkła bezpiecznego. W filmie o nożach wspominałem, że niektóre z nich zakończone są w firmie klina.
Tutaj również przy cieciu długich odcinków liniał możemy podłożyć pod tafle w celu łatwiejszego przekrojenia szkła, szczególnie nadcięcie foli bezpiecznej. Najlepiej krawędzie tafli oprzeć o gąbkę aby nie wymyszkowała podczas nadcinania foli.
Połączenie kątownika, liniału przyssawek – speed cutter – ale to temat na osobny odcinek.
Szablony i wzorniki.
Mam dla was osobistą rekomendację.
Wszędzie tam gdzie będziecie mili powtarzalne elementy do wycięcia. Spróbujcie skorzystać z szablonu lub postarajcie się wykonać prosty szablon w swoim zakresie a gwarantuję wam, że zaoszczędzicie sporo czasu. A czas to pieniądz.
Na początku wspominałem o praktyczniej wskazówce.
My bardzo często wykonujemy wycięcia w szkle np. pod okucia do kabin prysznicowych.
Przygotowaliśmy sobie specjalny szablon aby nie tracić czasu do odmierzania podstawowych wymiarów.
Nasz szablon wykonany jest z plastiku i zawiera podstawowe wymiary.
Dzięki temu zyskujemy bardzo szybko oczekiwany wymiar – polecam.
Dostępne są następujące rodzaje szablonów (https://glass24.pl/zestawy-i-szablony/):
- Do wycinania okienek kasowych,
- do ścinania naroży,
- do cięcia trójkątów,
- do zaokrąglania naroży,
- oraz szablony do wyczyniania dowolnych kształtów
Pora na ogłoszenie zwycięzcy z poprzedniego odcinka: Wspaniały nóż olejowy wędruję do Jacka Szklarza, Pan Jacek jako pierwszy zgłosił się do konkursu, w komentarzu opisał targi szklarskie GlassTec, które są ogromnym wydarzeniem – gratuluję. Pana Jacka proszę o kontakt na adres e-mail: biuro@glass24.pl. Nagrodą dzisiejszego odcinak jest szablon do cięcia łuków – a po zasady odsyłam do poprzedniego odcinka.
No dobrze, zamknęliśmy już grupę ręcznych narzędzi do cięcia szkła.
Opowiedziałem o procesie ciecia, wybraliśmy już nóż oraz omówiliśmy kątowniki i liniały.
W kolejnym odcinku za 2 tygodnie przejdziemy do procesu obróbki krawędzi. Szlifowania i tępienia.
Jeśli uważasz ten materiał za pomocny i ważny podziel się nim ze znajomym, polub go i zostaw swój komentarz.
Zapraszam do subskrypcji – tymczasem dzięki za oglądanie
…do zobaczenia.
[mailerlite_form form_id=1]