Polerowanie szyb


polerowanie-szyb-saw

Polerowanie szyb

Szkło jest materiałem zdecydowanie podatnym na wszelkiego rodzaju zarysowania i inne uszkodzenia. Często zdarza się, że efekt perfekcyjnie przygotowanego szkła może zostać zniszczony poprzez powstanie widocznej rysy. W przypadku samochodów rysy to normalne następstwo użytkowania pojazdu. Pojawić się mogą za pośrednictwem zwierząt takich jak koty czy ptaki spacerujące po samochodzie. Z kolei w trakcie jazdy powodami zarysowań mogą być owady lub małe kamyczki wylatujące spod kół. Niezależnie od tego jak powstały, rysy nie wyglądają estetycznie na szybach. Należy pamiętać o tym, że pojawienie się rysy na powierzchni szkła nie zawsze oznacza konieczność wymiany szyby na nową.
Każdy szklarz, który nie raz zmagał się z trudami usuwania rys doskonale wie, jak wiele potrzeba cierpliwości i staranności. W efekcie mamy za to przepiękną szybę, która wygląda jak nowa.

Jak usunąć rysę ze szkła przez polerowanie?

Rysy pojawiające się na szkle mogą się od siebie różnić czy to kształtem czy długością, ale to co pozwala na ich klasyfikację to głębokość szczeliny. W celu rozpoznania rysy stosuje się bardzo prosty sposób nazywany testem paznokcia. Jedyne co trzeba zrobić to przejechać paznokciem w poprzek rysy. Na tej podstawie można więc wyróżnić trzy typy rys na szkle:

  1. Rysy włosowate - czyli popularne pajączki, bardzo delikatne zarysowania, niewyczuwalne lub niemal niewyczuwalne pod paznokciem
  2. Rysy zwykłe - to rysy wyczuwalne pod paznokciem, jednak ten nie wpada w szczelinę
  3. Rysy głębokie - w tym wypadku przejeżdżając paznokciem w poprzek rysy paznokieć wpada i zatrzymuje się w szczelinie. W przypadku tych rys często występują także małe odpryski wokół lub postrzępione krawędzie

Jakimi środkami polerować szyby?

W internecie można napotkać wiele poradników i informacji reklamujących bardzo szeroką gamę środków przeznaczonych do polerowania szyb i usuwania z nich rys. Wybór odpowiedniego produktu może być nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzi asortyment naszego sklepu, produktów służących do polerowania szkła i usuwania rys.
   • Tlenek ceru do polerowania szyb - występujący w postaci białego lub różowego proszku. Po wymieszaniu go z wodą powstaje substancja, która pozwala na usunięcie powierzchownych rys. Najlepiej spisuje się do usuwania rys, które nie są wyczuwalne pod paznokciem. Z tego powodu tlenek ceru może mieć problem z usuwaniem głębokich rys. Biały tlenek ceru dostać można w aż pięciu wariantach. W zależności od potrzeb, różne warianty tlenku ceru nadają się między innymi do polerowania soczewek czy nawet przyrządów optycznych.
   • Tlenek ceru w żelu do polerowania szyb - to produkt opracowany specjalnie dla przemysłu szklarskiego i okiennego. Używając go można polerować nawet pionowe powierzchnie, specyfik nie będzie kapać na podłogę. Żel to mieszanka od razu gotowa do użycia w procesie usuwania rys.
   • Mleczka polerskie do polerowania szyb - ciekły związek do naprawy uszkodzeń i usuwania zarysowań ze szkła. Płyn jest mieszanką minerałów tlenku ceru, czym zapewnia dużą wydajność i wysoki połysk.

Czym mogę usunąć rysy ze szkła

Znajomość środków przeznaczonych do usuwania rys i polerowania szyb to istotna sprawa, przyda się także wiedza o tym jakich narzędzi użyć.

Filc polerski do usuwanie rys ze szkła

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie filcu polerskiego. Po nałożeniu na filc tlenku ceru rozprowadzamy go po obszarze, w którym jest rysa. Ręczne usuwanie rysy jest dość czasochłonne, jednak ta metoda jest najbezpieczniejsza dla szyby. Sami możemy regulować siłę nacisku czy szybkość ruchów.

Maszyna polerska

Aby ułatwić sobie pracę, warto zainwestować w polerki mechaniczne. W komplecie z filcem jest on niemałym ułatwieniem podczas polerowania szkła, o ile jesteśmy zaznajomieni z działaniem maszyny. Przykładem takiej maszyny jest Scratch-A-Way dostępny w naszym sklepie.

5 rad w trakcie polerowania szyby

Zanim rozpocznie się proces usuwania rys ze szkła warto jest dobrze zapoznać się z tym jak taki proces powinien przebiec.
   1. Dobrze jest polerować szybę w zamkniętym garażu. Ważne aby podczas procesu nic nie rozpraszało. Usuwanie rysy może zająć trochę czasu więc niekorzystne warunki atmosferyczne jak deszcz mogłyby zniweczyć całą pracę.
   2. Przed polerowaniem należy dokładnie umyć szybę. Każde pozostałe zabrudzenie będzie się jedynie rozprzestrzeniało a może także porysować powierzchnię jeszcze bardziej.
   3. Jeśli jest to możliwe zaznacz zmywalnym markerem obszar, w którym znajduje się rysa. Ułatwi to skupienie uwagi na miejscu wymagającym interwencji.
   4. Warto co jakiś czas przetrzeć filc w celu usunięcia pozostałości po ścieranym szkle, które na powrót mogłyby stworzyć zarysowania.
   5. W przypadku pracy maszyną nie należy polerować dłuższy czas w jednym miejscu. Może to doprowadzić do powstania tzw. soczewki lub do przegrzania w danym miejscu.

Jak unikać powstawania rys?

O szybę należy dbać tak aby zminimalizować ryzyko pojawiania się rys. Unikać należy szmatek do czyszczenia ze sztywnego materiału posiadających szwy. Zaleca się używanie ściereczek z mikrofibry lub ręczników kuchennych. Nie powinno stosować się produktów, które nie są wyraźnie przeznaczone do czyszczenia szyb. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać zapiaszczonych gąbek, które tylko mogą pogorszyć stan szyby. W samochodach warto zwrócić uwagę na stan wycieraczek. Zużyte pióra najczęściej są powodem zarysowań. Niewielki koszt wymiany piór jest niczym w porównaniu do czasu i środków poświęconych na ratowanie już porysowanej szyby.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów do polerowania szyb i usuwania rys

W naszym sklepie można znaleźć wiele rodzajów wszelkiego rodzaju filców, nasadek, gąbek oraz dysków do polerowania, wszystko zależne jest od zapotrzebowania oraz przeznaczenia. Wszystkie artykuły zostały stworzone specjalnie do pracy ze szkłem, dlatego gwarantują poprawne działanie z tym właśnie materiałem. Ponad to w naszej ofercie znaleźć można pomocne w procesie polerowania mleczka i inne środki ułatwiające polerowanie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi naszych produktów. W razie braku jakichkolwiek informacji prosimy o kontakt. Nasza obsługa z chęcią udzieli wszelkich odpowiedzi na pytania dotyczące polerowania szyb i usuwania z niej rys.